ПРОФІЛАКТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ СЕРЕД ДІТЕЙ
Серед соціальних та медичних проблем суспільства туберкульоз посідає особливе місце. Туберкульоз супроводжує людство з часів його появи. Туберкульозом хворіють і продовжують хворіти в усіх країнах світу. Нажаль, не тільки хворіють від нього, але й помирають.
Зросла кількість важких і занедбаних форм туберкульозу, з’явились нові проблеми – розвиток резистентних форм туберкульозу та поступове збільшення кількості хворих на туберкульоз і СНІД. Залишається актуальною проблема великої кількості хворих туберкульозом, які відносяться до соціально дезадаптованої категорії населення.
Лікування туберкульозу є тривалим та довговартісним.
Туберкульоз - важке інфекційне захворювання, збудником якого є туберкульозна паличка. Основне джерело інфекції – людина, хвора на туберкульоз. Основний шлях зараження – повітряно-крапельний.
Початковий туберкульоз розвивається в 5 – 7% заражених, а у решти – виявляється тільки при зміні туберкулінових реакцій.
Вторинний туберкульоз проявляється у вигляді різних клінічних форм і характеризується запальним процесом різної тривалості, нерідко з видозміненням легеневої тканини, її розпадом, утворенням порожнини
(каверни).
Основними методами, що дозволяють поставити діагноз туберкульозу, є: мікробіологічні, рентгенологічні, для дітей – туберкулінодіагностика ( проба Манту ).
У дітей переважають позалегеневі форми туберкульозу, а саме: туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів та туберкульоз шкіри. Однак ускладнює ситуацію той факт, що особливістю захворюваності на сухоти серед дітей, на відміну від дорослих, є співвідношення ураження легень та позалегеневого туберкульозу. І тут показники далеко не втішні. Статистика свідчить, що у структурі захворюваності дітей на позалегеневий туберкульоз 74% складає туберкульоз органів дихання і 26% - туберкульоз інших органів. В останньому випадку найбільш поширені ТБ кістково-суглобової системи та периферичних лімфатичних вузлів. При цьому у дітей ТБ кістково -суглобової системи зріс на 14%.
Для профілактики туберкульозу у дорослих проводяться флюорографічні обстеження, у дітей - вакцинація на 3 – 5 день від народження та ревакцинація ( повторне введення вакцини ) - в 7 років. Для визначення напруги імунітету та інфікованості щорічно проводиться проба Манту, починаючи з 1 року до 18 років.
Як виявляють туберкульоз серед дітей?
У зв’язку з тим, що флюорографічне обстеження проводять серед дітей і підлітків лише з 15-ти років, для раннього виявлення інфікованості серед дітей і підлітків використовують щорічні постановки туберкулінових проб Манту. Постановка проб Манту використовується з метою відбору контингенту серед дітей і підлітків для ревакцинації проти туберкульозу; для раннього виявлення початкових і локальних форм туберкульозу у дітей і підлітків; для визначення інфікованості дитячого і підліткового населення.
Якщо через 48-72 години на шкірі передпліччя, де була проведена проба Манту, не з’являється почервоніння, це свідчить про те, що дитина не заражена туберкульозною паличкою, проба в такому випадку вважається негативною. Поява почервоніння і припухлості на місці туберкулінової проби Манту у дитини, свідчить про інфікованість туберкульозом , проба в такому випадку вважається позитивною.
Чи шкідливі протитуберкульозна вакцина та проба Манту?
Всі батьки повинні знати, що туберкулінові проби і протитуберкульозна вакцина не шкідлива для здоров’я дітей. Це підтверджується тривалим періодом застосування цих процедур. Протитуберкульозні щеплення оберігають дітей від захворювання.
Інколи батьки відмовляються від проведення щеплень проти туберкульозу та постановки проб Манту. Альтернативи цим заходам немає, адже вони є найбільш результативними для діагностики та профілактики туберкульозу.
Щороку в Україні хворіє до 35 % дітей, які не були щеплені. При аналізі випадків туберкульозного менінгіту встановлено, що 82 % захворілих на цю недугу дітей були або не вакциновані, або вакцинація у них була не ефективною.
Туберкульоз і діти
У віковій структурі захворюваності дітей на туберкульоз помітне підвищення відсотка дітей раннього віку з ускладненим перебігом хвороби, при цьому найчастіше спостерігається прогресування прогресу з розвитком менінгіту, міліарного туберкульозу та казеозної пневмонії. Особливо це стосується дітей грудного віку, в котрих імунна система є недосконалою і не має ефективного захисту від туберкульозу. Значну кількість дітей, які захворіли на туберкульоз, становлять особи дошкільного віку. З року в рік зростає число померлих від туберкульозу дітей. Вмирають не лише діти раннього віку, які є найчутливішими до туберкульозної інфекції, а й є випадки смерті дітей старшого віку.
Наукові дослідження показали, що обсяг і якість профілактичних заходів, в тому числі раннє виявлення туберкульозної інфекції та ефективність специфічної профілактики БЦЖ в Україні, особливо останніми роками, були недостатніми.
Вивчаючи причини несвоєчасного виявлення туберкульозу, встановлено недостатню настороженість педіатрів щодо цієї недуги, їх необізнаність з питань раннього та діагностики хвороби. Не налагоджено співпрацю між педіатрами і фтизіатрами. Про це свідчить тривале (від одного місяця до 1.5 року) помилкове лікування дітей, хворих на туберкульоз, нерідко у кількох лікарнях з приводу інших хвороб.
Після проведення туберкулінодіагностики не контролюється своєчасність обстеження на туберкульоз дітей з інтенсивними та гіперергічними реакціями на туберкулін. До того ж, значна кількість джерел інформації не виявляється або несвоєчасно виявляється, внаслідок цього багато дітей з невідомих вогнищ інфекції, які повинні спостерігатися фтизіатром, не знаходяться на диспансерному обліку і профілактичні протитуберкульозні заходи серед них не проводяться.
На основі багаторічних наукових досліджень розроблено заходи щодо організаційних форм виявлення та запобігання туберкульозу в дітей в умовах епідемії туберкульозу. Розроблені заходи щодо організації раннього та своєчасного виявлення туберкульозу відрізняються від існуючої тактики виявлення посиленням протитуберкульозних заходів у групах ризику, оскільки майже всі хворі на туберкульоз діти були з цих груп ризику, оскільки майже всі хворі на туберкульоз діти були з цих груп, а туберкулінодіагностика серед цього контингенту дітей проводиться нерегулярно. Другою особливістю є обов’язкове проведення туберкулінодіагностики дітям, котрі звернулись у поліклініку чи стаціонар з приводу будь-якої хвороби, за винятком протипоказаної. Це спричинено тим, що більшу кількість дітей, яких виявили при зверненні за медичною допомогою, тривало помилково лікували з приводу інших хвороб.
Основними протитуберкульозними заходами серед дітей вважаються:
-
профілактичні, до яких відносяться: вакцинація і ревакцинація;
-
хіміопрофілактика;
-
ізоляція дітей із мікобактеріального вогнища;
-
оздоровлення дітей у дитячих колективах та сім’ях;
-
санітарно-освітня робота серед населення;
-
вакцинація і ревакцинація;
-
хіміопрофілактика;
-
ізоляція дітей із мікобактеріального вогнища;
-
оздоровлення дітей у дитячих колективах та сім’ях;
-
санітарно-освітня робота серед населення;
-
раннє виявлення туберкульозу;
-
організація диспансерного спостереження: педіатром за дітьми груп ризику щодо туберкульозу;
-
фтизіатром за дітьми, які живуть в умовах контакту з хворим на туберкульоз, інфікованими мікобактеріями туберкульозу (МБТ) та дітьми, хворими на туберкульоз;
-
педіатром за дітьми груп ризику щодо туберкульозу;
-
фтизіатром за дітьми, які живуть в умовах контакту з хворим на туберкульоз, інфікованими мікобактеріями туберкульозу (МБТ) та дітьми, хворими на туберкульоз;
-
організація лікування хворих на туберкульоз дітей до їх одужання.
Протитуберкульозні заходи серед дітей здійснюються загальною медичною мережею, протитуберкульозною і санітарно-епідемічною службою.
Підкреслено, що для раннього та своєчасного виявлення туберкульозу в умовах епідемії хвороби протитуберкульозні заходи слід спрямовувати у таких напрямках:
-
серед здорового контингенту дітей;
-
груп ризику, що знаходяться на диспансерному обліку в дитячих поліклініках;
-
груп ризику, що спостерігаються в протитуберкульозному диспансері;
-
контингентів, що є під наглядом фтизіатра у протитуберкульозному диспансері (виявлення загострень процесу).
Дотримуючись розробленої методики організації протитуберкульозних заходів серед дітей в умовах епідемії туберкульозу, ефективність раннього виявлення туберкульозної інфекції підвищується у 2,8 раз. Запропонована методика у перспективі підвищить настороженість педіатрів щодо туберкульозу, налагодить співпрацю між педіатрами та фтизіатрами.
ПАМ’ЯТАЙТЕ!Щоб не захворіти на туберкульоз необхідно повноцінно харчуватися, не мати шкідливих звичок, вести здоровий спосіб життя, своєчасно проводити щеплення!
Як підняти імунітет дитині, яка часто хворіє?
На жаль, під час холодів імунітет у дітей часто падає, але це обумовлено не стільки самими морозами і низькими температурами, скільки тим, що діти не загартовані, а ще — не «підживлені» вітамінами. Як підняти імунітет дитині в домашніх умовах? Які народні засоби і процедури для цього знадобляться? Читаємо далі в сьогоднішній статті.
Якщо ваш малюк часто хворіє (часто — це частіше, ніж 4-5 раз в рік, як стверджують педіатри), це означає, що у нього слабкий імунітет. Але статистика свідчить про те, що будь-яка дитина в 2-3 або 4 роки буде хворіти не рідше вказаної кількості разів. На жаль, сучасний домашній спосіб життя, екологія, харчування, відсутність загартовування ведуть до того, що імунітет стає все слабшим, і малюки хворіють усе частіше. Якщо ж хвороби, такі як застуда та ГРЗ, присутні в житті вашої дитини ще частіше — це привід пройти комплексне обстеження: можливо, проблеми криються всередині. Схильність до частих застуд може бути викликана не стільки необхідністю підняти імунітет, скільки захворюваннями печінки, щитовидної залози, інших внутрішніх органів.
Загартовування: влітку у багатьох дітей шкільного віку канікули. Так і молодших батьки забирають з дитячого саду в тривалі відпустки або на домашній режим. Тривалого контакту з однолітками не відбувається, організм перестає виробляти необхідні антитіла, і, як наслідок, з перших же днів у школі або дитячому садку дитина хворіє. У таких випадках як підняти імунітет дитині, яка часто хворіє? Найкраще завчасно починати загартовування, яке посилить захисні сили організму, привчить дитину до холоду і підвищить опірність вірусам та інфекціям. Зовсім необов’язково занурювати дитину у холодну воду, тим більше, їй самій це навряд чи сподобається. Досить обполіскувати руки й ноги прохолодною (терпимо прохолодною!) водою або обтирати їх змоченим у холодній воді рушником. Загартовування сприяє тренуванню судин і серця, поліпшенню кровообігу, підвищенню захисних функцій тіла, а ще — підвищує пристосованість слизових оболонок реагувати на холод і швидко адаптуватися. У цьому плані, до речі, дуже важливі прогулянки на свіжому повітрі: гуляйте у будь-яку погоду і намагайтеся не кутати малюка надмірно. Запам’ятайте: в зимовий період займатися загартовуванням не рекомендується. І, тим більше, що ні в якому разі не можна піддавати переохолодженню хвору дитину!
Правильне харчування і вітаміни. Це ще один важливий чинник того, як підняти імунітет дитині 4 роки, та й будь-якого віку в цілому. Правильне харчування, збалансований раціон, багатий вітамінами, — все це запорука того, що ваш малюк буде здоровим цілий рік. Те, що дитина їсть у період дорослішання, безпосередньо формує її організм, всі його системи і захисні функції і допомагає підняти імунітет. Налягайте на овочі, фрукти і зелень. Навіть якщо взимку на полицях магазинів немає свіжих продуктів, є звична нам капуста, буряк, морква, редька — всі вони багаті вітамінами. А що вже говорити про яблука зимових сортів і цитрусові — це справжнє джерело вітаміну С і антиоксидантів, які допомагають підняти імунітет. Не забудьте також про м’ясо, рибу, яйця, крупи, горіхи. Якщо вітамінів все одно не вистачає, можна придбати спеціальний засіб — мультивітамінний комплекс, але краще, щоб його призначив лікар.
Як швидко підняти імунітет: народні рецепти в допомогу Важливо знати також і те, як підняти імунітет дитини народними засобами, адже такими рецептами успішно користувалися наші мами і бабусі, і вони рятують нас від необхідності готувати малюка невідомими медичними препаратами.
Мед це чудовий народний засіб, відомий вже багато століть. У меді містяться амінокислоти, мінеральні речовини, мікроелементи, мідь, цинк, залізо, марганець та інші необхідні нашому організму речовини. Для дітей мед оптимально застосовувати наступним способом: змішуючи з фруктами або розчиняючи в теплому молоці. Такий напій на ніч ще й посприяє гарному сну.